Terminološko svetovanje

Terminološka svetovalnica je namenjena širši strokovni javnosti, ki se sooča s konkretnimi poimenovalnimi problemi, pa naj gre za popolnoma nove pojme, ki jih je v slovenščini šele treba poimenovati, ali že znane pojme, za katere obstaja več poimenovanj. Terminološke odgovore pripravljajo sodelavci Terminološke sekcije Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU (in so objavljeni tudi na spletišču Terminologišče), ki pri delu upoštevajo osnovna terminološka načela.
Vprašanje poslano: 03. 03. 2025
Opis terminološkega problema:

Zanima me, s katerim terminom poimenujemo pojem s področja statistike, ki označuje izenačevanje oz. pretvorbo podatkov v standardno obliko tako, da se vrednosti različnih spremenljivk razporedijo znotraj istega intervala, kar omogoča primerljivost in lažjo interpretacijo podatkov. Ali podatke normiramo ali normaliziramo?

Odgovor:

Glagol normirati je v SSKJ2 pojasnjen kot 's predpisom, zakonom določiti, kakšno sme, mora kaj biti', glagol normalizirati pa kot 'narediti, da postane kaj normalno, pravilno'. V splošnem jeziku torej obstaja pomenska razlika med glagoloma. Iz teh dveh glagolov sta nastala samostalnika normiranje in normaliziranje. V nam dostopnem gradivu pa smo našli še termin normalizacija, ki je verjetno nastal pod vplivom angleškega poimenovanja normalization.

Termin normalizacija je vključen v Terminološki slovar s področja umetne inteligence, kjer ima definicijo 'pretvorba podatkov v standardno obliko, ki ohrani glavne lastnosti podatkov in razlike med njimi, hkrati pa jih predstavi na poenoten način, npr. preslikava na določen interval vrednosti ali v enotske vektorje' in angleški ustreznik normalisation. Prav tako je vključen v Islovar z definicijo 'odpravljanje možnosti anomalij pri dodajanju, spreminjanju in brisanju podatkov', kjer mu je dodan angleški ustreznik normalization. V Statističnem terminološkem slovarju je normalizacija navedena kot slovenski ustreznik za angleški termin normalisation.

Videti je, da je v strokovnem jeziku za pojem, ki vas zanima, ustaljen termin normalizacija. To je razvidno iz prej omenjenih terminoloških virov ter iz pogostosti pojavljanja termina v korpusu znanstvenih del OSS. Tam se najpogosteje pojavlja normalizacija podatkov (412 pojavitev), normaliziranje podatkov ima 21 pojavitev, normiranje podatkov pa 30. Za pomoč smo se obrnili tudi na strokovnjake s področja računalništva, ki prav tako dajejo prednost terminu normalizacija. Pojasnili so nam, da se s pretvorbo doseže standardna normalna porazdelitev podatkov, s tem podatki postanejo normalni.

Načelo ustaljenosti je v terminologiji eno od temeljnih načel, kar pomeni, da je prednostni termin tisti, ki se najpogosteje uporablja v strokovnih besedilih. Prav tako termin normalizacija vsebinsko ustrezno označi pojem. Svetujemo vam torej, da za poenotenje podatkov, pri katerem se podatki pretvorijo v standardno obliko, uporabljate termin normalizacija.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Oman, Mojca Žagar Karer