Terminološko svetovanje

Terminološka svetovalnica je namenjena širši strokovni javnosti, ki se sooča s konkretnimi poimenovalnimi problemi, pa naj gre za popolnoma nove pojme, ki jih je v slovenščini šele treba poimenovati, ali že znane pojme, za katere obstaja več poimenovanj. Terminološke odgovore pripravljajo sodelavci Terminološke sekcije Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU (in so objavljeni tudi na spletišču Terminologišče), ki pri delu upoštevajo osnovna terminološka načela.
Vprašanje poslano: 28. 01. 2025
Opis terminološkega problema:

Sprašujemo se, ali je zveza redke kovine termin, ki označuje elemente skandij, itrij in lantanoide, opisna zveza, ki prehodne elemente opredeljuje glede na relativno pojavnost v zemeljski skorji. Razmeroma pogosto se za skandij, itrij in lantanoide uporablja tudi poimenovanje redke zemlje, ki pa v strogem smislu označuje le okside teh elementov, zato je takšna raba nejasna. V kakšnem pomenskem razmerju so torej redke kovine, redke zemlje, redke zemljine, redke prvine, prehodne kovine? Uporabljajo se tudi poimenovanja kovine redkih zemelj, redkozemeljske kovine, redke zemeljske kovine, kovine redke zemlje.

Odgovor:

Redke zemlje je ustaljeno poimenovanje za okside lantanoidov in je vključeno že v SSKJ2. Poimenovanje ima v terminološkem gnezdu v okviru iztočnice zemlja kvalifikator kemijsko in razlago 'oksidi lantana in njemu sorodnih elementov'. Prav tako je poimenovanje redke zemlje iztočnica v Geološkem terminološkem slovarju, v katerem je opredeljeno kot 'oksidi lantanidov'. Naj dodamo, da je aktualno poimenovanje lantanoidi, ki je nadomestilo poimenovanje lantanidi, in sicer na priporočilo Rdeče knjige IUPAC iz leta 1985 z utemeljitvijo, da končnica -id običajno označuje negativni ion (gl. sestavek Lanthanide, Wikipedia, The Free Encyclopedia, 3. 2. 2025). Poimenovanje redke zemlje pojem označuje z vidika njihovega pridobivanja, saj se nahajajo v majhnih koncentracijah in razpršeni na velikih območjih, kar otežuje njihovo ekonomično izkopavanje.

Redke zemlje torej označujejo okside lantanoidov – skupino 15 kemijskih elementov, ki se v periodnem sistemu nahajajo med lantanom in lutecijem, skupini pa sta priključena tudi skandij in itrij. Gre za t. i. težke kovine, zato se zanje uporablja tudi poimenovanje redkozemeljske kovine (ang. rare-earth metals). Opozorimo naj na zapis skupaj, saj gre pri določujoči sestavini redkozemeljski za podredno zloženko, tvorjeno iz podstave redke zemlje. Za označevanje kemijskega elementa pa je ustrezen termin redkozemeljski element, ki je vključen v Kemijski slovar, v katerem je definiran kot 'element iz skupine periodnega sistema, ki obsega skandij, itrij in lantan z lantanoidi'; angleški termin je rare-earth element.

Za natančno sporazumevanje vam torej predlagamo ustaljeno poimenovanje redke zemlje, v primeru elementa in kovine pa redkozemeljski element in redkozemeljska kovina. Poimenovanja, ki ne vključujejo določila redkozemeljski, npr. redke kovine, so nenatančna in lahko povzročajo komunikacijske šume. Medtem ko se redke zemlje uporabljajo izključno v množini – označujejo okside lantanoidov –, pa se v primeru elementa oziroma kovine lahko uporabi edninska oblika, torej redkozemeljski element oziroma redkozemeljska kovina.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Oman, Mojca Žagar Karer