Terminološko svetovanje

Terminološka svetovalnica je namenjena širši strokovni javnosti, ki se sooča s konkretnimi poimenovalnimi problemi, pa naj gre za popolnoma nove pojme, ki jih je v slovenščini šele treba poimenovati, ali že znane pojme, za katere obstaja več poimenovanj. Terminološke odgovore pripravljajo sodelavci Terminološke sekcije Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU (in so objavljeni tudi na spletišču Terminologišče), ki pri delu upoštevajo osnovna terminološka načela.
Vprašanje poslano: 04. 09. 2024
Opis terminološkega problema:

Pri uravnavanju genov obstajata dva osnovna načina: aktivacija in represija. To pomeni, da se na DNA veže bodisi aktivator bodisi represor, posledica pa je, da se gen izraža ali se ne izraža. V primeru, da se na DNA veže aktivator, je gen aktiviran, zanima pa me, kako ustrezno poimenovati gen, kadar se na DNA veže represor. Pojavljata se namreč dve poimenovanji: represirani gen in reprimirani gen. Prvo poimenovanje je verjetno prevzeto iz angleščine (repressed gene), drugi pa je nastal po analogiji depresijadeprimiran (človek). Študentje običajno uporabljajo pridevnik represirani, sam pa uporabljam pridevnik reprimirani, ki se nekaterim kolegom zdi nenavaden. Ali je vseeno, katero poimenovanje uporabljamo, ali bi katerega od obeh uporabljali prednostno?

Odgovor:

Naj najprej podamo načelni odgovor na vaše vprašanje: če sta za en pojem v rabi dve poimenovanji, je vedno smiselno določiti prednostno, ki ga pri svetovanju v Terminološki svetovalnici izberemo s pomočjo terminoloških načel. V nadaljevanju pa bomo poskušali ponuditi in utemeljiti tudi konkreten odgovor na vašo dilemo.

V Slovenskem etimološkem slovarju 3 lahko preberemo, da je represija 'uporaba prisilnih ukrepov, kaznovanje' in 'nezavedno odrivanje nagonskih teženj v podzavest'. Pomenu sledi ležeče zapisan pridevnik represiven, za katerega velja ista korenska etimološka razlaga kot za represijo. V razdelku Razlaga je izpostavljeno, da gre za tujko, ki je bila prek nemščine (Repression) in francoščine (répression) prevzeta iz latinščine (repressiō 'zatiranje, tlačenje', ki je izpeljanka iz glagola reprimere 'nazaj potisniti, potlačiti, v kali zatreti, pomiriti, potolažiti', sestavljenega iz re- 'ponovno, spet' in premere 'tlačiti, stiskati'). V razdelku Povezana iztočnica pa je naveden glagol deprimirati, ki ima v sestavku, v katerem je iztočnica, pomen 'potreti', pomenu pa v ležečem tisku sledi pridevnik deprimiran.

V vprašanju izpostavite, da bi bilo glede na razmerje depresija in deprimiran smiselno tvoriti par represija in reprimiran. Naj opozorimo, da je deprimiran deležnik, ti pa so tvorjeni iz glagola. Tvorbeno gre torej za razmerje deprimirati in deprimiran, v vašem primeru za par reprimirati in reprimiran. Pogostnost pojavljanja glagola reprimirati in pridevnika reprimirani kot sestavine termina smo preverili v korpusu znanstvenih besedil OSS. Glagol reprimirati ima 37 pojavitev, reprimirani gen pa se v korpusu ne pojavi. Prav tako smo preverili, kako pogosto se v OSS pojavljata glagol represirati in pridevnik represirani kot sestavina termina: glagol represirati se pojavi 74-krat, represirani gen pa 9-krat. V slovarje na portalu Fran niso vključeni niti omenjena pridevnika niti glagola, je pa v Besedišču slovenskega jezika glagol represirati.

V Angleško-slovenski slovar izbranih izrazov iz biokemije in molekularne biologije, ki je za obravnavani pojem relevanten slovar, so vključena poimenovanja repressor, ki mu ustreza represor, repression, ki mu ustreza represija, in repress, ki mu ustreza reprimirati. Pridevnika repressed oz. termina s to sestavino ni, najdemo pa v njem pridevnik repressible. Ustreza mu slovenski pridevnik represibilen, ki je tvorjen pod neposrednim vplivom angleškega pridevnika. V slovar je vključen tudi termin repressible gene expression, ki mu je pripisan slovenski ustreznik represibilno izražanje genov.

Menimo, da sta obe poimenovanji – reprimirani gen in represirani gen – za označevanje obravnavanega pojma ustrezni, utemeljitev enega ali drugega kot primernejšega pa temelji na različnih terminoloških načelih. Pridevnik reprimirani je tvorjen jezikovnosistemsko, in sicer po analogiji deprimiratideprimiran. V rabi pa se je pojavil tudi glagol represirati (verjetno pod vplivom angleščine), iz katerega je sistemsko tvorjen pridevnik represiran. Ker je raba zelo vpliven dejavnik in ker se glagol represirati neproblematično vključuje v jezikovni sistem, predlagamo, da za gen, ki je uravnavan z represijo, uporabljate poimenovanje represirani gen. Tako se bo vzpostavila skupina usklajenih poimenovanj za označevanje povezanih pojmov – represija, represor, represirati in represirani.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer