Terminološko svetovanje

Terminološka svetovalnica je namenjena širši strokovni javnosti, ki se sooča s konkretnimi poimenovalnimi problemi, pa naj gre za popolnoma nove pojme, ki jih je v slovenščini šele treba poimenovati, ali že znane pojme, za katere obstaja več poimenovanj. Terminološke odgovore pripravljajo sodelavci Terminološke sekcije Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU (in so objavljeni tudi na spletišču Terminologišče), ki pri delu upoštevajo osnovna terminološka načela.
Vprašanje poslano: 19. 08. 2024
Opis terminološkega problema:

Na vas se obračam za pomoč pri prevodu angleškega termina cancer-related lymphedema, ki označuje edem, ki nastane zlasti zaradi poškodovanih ali odstranjenih bezgavk in posledično motenega odtoka limfe po mezgovnicah zaradi onkološkega zdravljenja. Pogosto se to zgodi npr. po operaciji raka na dojki (ang. breast cancer-related lymphedema). V slovenščini poznam samo termine limfedem, sekundarni limfedem in primarni limfedem.

Odgovor:

Termin limfedem je definiran že v Slovenskem medicinskem slovarju, in sicer kot 'edem, ki nastane zaradi motenega odtoka limfe po mezgovnicah'. V tem slovarju so razloženi še termini primarni limfedem 'prirojeni ali kasneje razviti limfedem zaradi hipoplazije ali druge anomalije mezgovnic', sekundarni limfedem 'ki se razvije zaradi druge znane bolezni, npr. po mastektomiji in pri filariozi prim. Stewart (F.)-Trevesov sindrom' in prirojeni limfedem 'otekanje enega ali obeh udov, ponavadi spodnjih, opazno že pri novorojenčku, pogosteje pri starejšem otroku'.

Limfedem, po katerem sprašujete, je podvrsta sekundarnega limfedema (več npr. v elektronski publikaciji Onkološkega inštituta Klinična pot obravnave pacientov  s sekundarnim limfedemom  na Onkološkem inštitutu Ljubljana, 2024). Ta limfedem se pojavlja pri onkoloških bolnikih ter je posledica zapletov onkološkega zdravljenja in ne same rakave bolezni, npr. raka dojk, prim. npr. zloženko Društva onkoloških bolnikov Kako preprečimo limfedem. Zato menimo, da bi bilo poimenovanje rakavi limfedem lahko zavajajoče, saj bi ga bilo mogoče razumeti kot limfedem, ki vsebuje rakavo tvorbo ali limfedem, ki je nastal zaradi rakave tvorbe.

Ker je oblika z rakom povezani sekundarni limfedem dolga in bi kršila terminološko načelo gospodarnosti, ki priporoča uporabo čim krajših terminov, bi bilo po našem mnenju ustreznejše poimenovanje onkološki limfedem, za katerega smo našli posamezne pojavitve tudi v drugih slovanskih jezikih. Poimenovanje je razumljivo tudi v slovenščini, saj je onkologija v učbeniku Onkologija: učbenik za študente medicine (Onkološki inštitut Ljubljana, 2018, str. 23) definirana kot 'področje medicine, ki proučuje prevencijo, diagnostiko in zdravljenje raka, pa tudi rehabilitacijo onkoloških bolnikov', pridevnik onkološki pa je v SSKJ2 razložen kot 'nanašajoč se na onkologijo'. Po našem mnenju poimenovanje onkološki limfedem dovolj natančno in nedvoumno označuje obravnavani pojem, zato vam svetujemo, da za cancer-related lymphedema uporabite slovensko poimenovanje onkološki limfedem. Če bi želeli biti še bolj natančni, bi lahko uporabili onkološki sekundarni limfedem.

Onkološki limfedemi so zapleti po onkološkem zdravljenju pri več vrstah raka, zato bi lahko, če bi želeli biti natančnejši, uporabili opisna poimenovanja, za breast cancer-related lymphedema npr. z rakom dojke povezani onkološki limfedem.

Avtorji: Simon Atelšek, Tanja Fajfar, Mateja Jemec Tomazin, Jera Sitar, Mojca Žagar Karer